Jedna rzecz. Gdzie przyłożyć energię żeby uzyskać pożądany efekt przy najmniejszym wysiłku?

Czy nie macie wrażenie, że kiedy skupiamy się na jednej ważnej rzeczy, sprawie to prawie zawsze odnosimy sukces. Jeśli natomiast rozmieniamy się na drobne, powodzenie przychodzi nam ze zmiennym szczęściem. Co takiego robić żeby przykładając niewielką siłę osiągać ponadprzeciętne rezultaty. Gdzie przyłożyć siłę, żeby pchnąć pociąg?

Odpowiedź na to pytanie znalazłem w jednej z książek, która ostatnio do mnie przyszła – to JEDNA RZECZ – Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć. Gary Keller i Jay Papasan, Wydanie Polskie Galaktyka Sp. Z o.o. Łódź 2013.

„W dniu Domina, 13 listopada 2009 roku w holenderskim Leeuwarden, firma Weijers Domino Production nadzorowała udaną próbę bicia rekordu w przewracaniu kostek domina. W trakcie fascynującego widowiska zburzona została konstrukcja składająca się z 4 491 863 kostek. W tym przypadku jedna kostka domina wywołała lawinę, która sumarycznie wyzwoliła ponad 94 tysiące dżuli energii – to w przybliżeniu tyle, ile typowy mężczyzna potrzebuje do zrobienia 545 pompek.

Każda stojąca kostka domina stanowi niewielki magazyn energii potencjalnej; im więcej ich ustawisz, tym większą potęgą będziesz dysponował. Rozstaw wystarczająco dużo kostek, a okaże się, że jednym pstryknięciem możesz zainicjować reakcję łańcuchową o zadziwiającej mocy.

W 1983 roku, na łamach „American Journal of Physics” Lorne Whitehead opisywał swoje spostrzeżenie: odkrył mianowicie, że kostka domina może nie tylko przewrócić kolejnych, takich samych kostek, lecz także jest w stanie powalić kostkę znacznie większą od siebie. Według jego obserwacji pojedyncze domino mogło przewrócić kostkę nawet o połowę większą.

Czy już dostrzegasz konsekwencje tego spostrzeżenia? W 2001 roku, fizyk z ośrodka Exploratorium w San Francisko powtórzył eksperyment Whiteheada: wykonał osiem kostek domina ze sklejki – każda o około 50% większa od poprzedniej. Pierwsza mierzyła zaledwie 5 cm, ostatnia zaś miała blisko metr wysokości. Przewracanie kostek zaczęło się od cichego „tik”, a skończyło na głośnym „BAM”.

Pomyśl tylko, co by się stało, gdyby kontynuować to doświadczenie. Jeżeli przewracanie zwykłych kostek domina można opisać jako postęp liniowy, do doświadczenie Whiteheada odpowiada postępowi geometrycznemu. Wyniki takiego eksperymentu myślowego przerastają najśmielsze wyobrażenia. Dziesiąta kostka domina dorównywałaby wzrostem Peytonowi Manningowi, potężnemu rozgrywającemu z ligi NFL. Przy osiemnastej mielibyśmy do czynienia z kostką wielkości Krzywej Wieży w Pizie. Dwudziesta trzecia kostka górowałaby nad Wieżą Eiffla, zaś trzydziesta pierwsza byłaby wyższa o kilometr od Mount Everestu. Pięćdziesiąta siódma miałaby wysokość dorównującą odległości od Ziemi do Księżyca!

 kostka domina

 pisa tower Eiffel Tower  Everest moon

1

Jedna kostka domina ma zaledwie 5 cm wysokości

18

Krzywa wieża w Pizzie

23

Wieża Eiffla

31

Mount Everest

57

Księżyc

 

Jeśli więc jesteś spragniony sukcesu, wiedz, że Księżyc jest w twoim zasięgu. Ba, możesz nawet sięgnąć gwiazd, jeżeli będziesz potrafił skupić się na priorytetach i zaangażować w realizację celu, który jest w danej chwili najważniejszy.”

Szukaj kluczowej kostki domina!

Źródło – Jedna rzecz – Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć. Gary Keller i Jay Papasan, Wydanie Polskie Galaktyka Sp. Z o.o. Łódź 201

Napisz co sobie bierzesz z tej historii?

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This