Bądź świadomy

Często robimy różne rzeczy ale nie zastanawiamy się po co to robimy? Jakie są dalekosiężne efekty naszych działań? Czy nasze działania są ekologiczne i nikogo nie krzywdzą? Historię zaczerpnąłem z książki Jego Świątobliwości Siedemnastego Karmapy Ogjen Trinle Dordże – “Szlachetność serca – czyli jak zmieniać świat, zaczynając od siebie”

“Zdarzyło się to ponoć w okresie, kiedy wielu Tybetańczykom przyznawano wizy emigracyjne do Stanów Zjednoczonych. Znalazł się pośród nich ów bardzo przykładny adept medytacji. Podobnie jak reszta rodaków, bardzo słabo znał angielski i nie miał praktycznie żadnych kwalifikacji zawodowych, bardzo więc się ucieszył, gdy w końcu znalazł stosunkowo prostą i dobrze płatną pracę. Nie miał wprawdzie pojęcia, czym dokładnie zajmuje się zatrudniająca go firma, ale sądził, że przy swych marnych umiejętnościach grzechem byłoby nie skorzystać z tak dobrej okazji. Praca wydawała się prosta. Siedział przed jakąś maszyną i jedynie, co musiał robić, było naciskanie kilku guzików.

Pracował tak kilka godzin dziennie, recytując w duchu modlitwy, kontemplując moc współczucia i wciskając raz po raz, jak go przyuczono, odpowiedni przycisk. Pewnego dnia jeden z kuzynów, zaciekawiony na czym polega owa fantastyczna prosta praca, złożył mu wizytę. Gość okazał się bardziej dociekliwy i szybko odkrył, że maszyna, przed którą siedzi jego modlący się krewny zabija kurczaki. Medytujący monitorował działanie urządzenia i gdy pojawiał się odpowiedni sygnał, wciskał guzik i podnosił dźwignię, co uruchamiało działanie mechanizmu, który poza zasięgiem jego wzroku zabijał kurczaki.

Oczywiście, na wieść o tym, bohatera tej historii ogarnęło wielkie przerażenie. Poczuł tak wielki żal, że oddał wszystkie zarobione pieniądze. Szef zakładu uznał, że stary Tybetańczyk oszalał. Ten jednak, jak słyszałem, po prostu rzucił pracę i niedługo potem udał się na długie odosobnienie.”

Źródło historii – „Szlachetność Serca – czyli jak zmieniać świat zaczynając od siebie“, Jego Świątobliwość 17 Karmapa Ogien Trinle Dordże. Wydawnictwo Mani Books, Poznań 2015.

Napisz co sobie bierzesz z tej historii?

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This