Atlas emocji

Celem tego Atlasu jest pomoc w uświadomieniu sobie naszych emocji. Świadomość naszych emocji oznacza zrozumienie, w jaki sposób są wyzwalane, jak się czujemy i jak reagujemy.

Sama świadomość emocji jest strategią i pomaga nam zrozumieć nasze doświadczenia emocjonalne. Nie chodzi o to by pozbyć się naszych emocji, chodzi o to by mieć strategię, która pomaga nam reagować w konstruktywny sposób. Stąd powstał atlas emocji, który pomaga nam w oddzieleniu emocji od nas samych, aby w rezultacie osiągnąć spokój i szczęście.

To Jego Świątobliwość Dalajlama był pomysłodawcą tego projektu.

Dalajlama poprosił swojego wieloletniego przyjaciela i znanego naukowca emocji, dr. Paula Ekmana, o realizację jego pomysłu. Ekman podjął się stworzenia Atlasu wraz z córką, Eve Ekman, badaczem emocji i trenerem drugiej generacji. Atlas reprezentuje to, czego nauczyli się naukowcy z psychologicznego badania emocji.

Zobacz co wyzwala nasze emocje. Zwróć uwagę, jak ten sam wyzwalacz może prowadzić do innej odpowiedzi, w zależności od emocji, które czujemy.

atlas emocji

Wyzwalacz występuje w kontekście:

  • Aktualne okoliczności i uczucia
  • Wydarzenie
  • Nasz światopogląd, na który wpływ mają nasze wcześniejsze doświadczenia, historia osobista i odziedziczone uniwersalne skrypty dotyczące ważnych wydarzeń

Atlas emocji

Atlas emocji

Większość badaczy zgadza się z tymi pięcioma Uniwersalnymi Emocjami: emocjami, które wszyscy ludzie, bez względu na to, gdzie i jak byliśmy wychowani, mają ze sobą coś wspólnego.

W Atlasie emocji możesz zobaczyć różne stany i intensywności w obrębie jednej rodziny emocji.

Na przykład GNIEW:

Gniew zawiera zarówno irytację, jak i furię. Intensywność tych stanów jest różna: możemy odczuwać łagodną lub silną irytację, ale możemy odczuwać jedynie intensywną wściekłość. Wszystkie stany gniewu są wywoływane uczuciem zablokowania w naszym postępie.

Bądź świadomy swoich emocji i zapoznaj się z Atlasem Emocji

To pierwszy krok do tego by osiągnąć spokojny umysł.

Źródło materiał i zdjęcie: http://atlasofemotions.org/#introduction/

 

Napisz co sobie bierzesz z tego artykułu?

Pomogę urzeczywistnić twój pierwszy krok w dokonaniu zamierzonej przez Ciebie zmiany

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This