Ile dni utrwala się nawyk?

Często zdarza się że nasi Klienci coachingu chcieliby dokonać zmiany jakiegoś przyzwyczajenia. Na przykład zmienić nawyk, który im przeszkadza, przestał być użyteczny lub ekologiczny. Nawet jeśli już zmienią nawyk na nowy, to jak długo powinni go utrwalać zanim stanie się automatyzmem? Jedni twierdzą że po 21 dniach, inni że po 66 dniach. Postanowiłem to sprawdzić i dotarłem do ciekawych badań, które opublikował Gary Keller i Jay Papasan w swojej książce „Jedna rzecz – Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”.

„Badacze z Londyńskiego University College znaleźli odpowiedź jak długo utrzymywać się ryzach dyscypliny by stało się nawykiem-rutyną.”

“W 2009 roku postawili sobie pytanie: ile trwa wyrobienie nowego nawyku? Chcieli określić chwilę, gdy nowe działanie przychodzi niejako automatycznie; odruchowo. Ów punkt automatyzacji został zdefiniowany jako czas potrzebny na to, by uczestnicy badania osiągnęli poziom wytrenowania odpowiadający spadkowi wysiłku o 95% względem początkowego. To oznaczało, że podtrzymanie nawyku wymaga jedynie minimalnej fatygi. Badanych studentów proszono o regularne wykonywanie ćwiczeń i przestrzeganie diety przez ściśle określony czas, w trakcie którego mierzono ich postępy. Na podstawie otrzymanych rezultatów obliczono, że wyrobienie nowego nawyku zajmuje średnio około 66 dni. Rozrzut wyników był znaczny – od 18 do 254 dni – ale średnia, wynosząca 66 dni, dobrze odzwierciedlała czas potrzebny na rutynowe opanowanie umiarkowanie trudnych zadań. Przywyknięcie do łatwiejszych trwało krócej, zaś te trudniejsze wymagały większej liczby dni, by się z nimi oswoić. W kołach samopomocy panuje przekonanie, że utrwalenie pozytywnej zmiany zajmuje 21 dni, ale przeczą temu współczesne badania. Wypracowanie dobrych nawyków trwa dość długo, nie rezygnuj więc przedwcześnie.

Pamiętaj 3 zasady:

  1. Nie bądź zdyscyplinowany. Bądź silny siłą swoich nawyków, a dyscypliny używaj tylko do ich wypracowania.
  2. Pracuj nad jednym nawykiem jednocześnie. Sukcesu nie buduje się hurtowa ale małymi krokami. Nikt nie jest tak zdyscyplinowany, by w danym czasie wypracować więcej niż jeden trudny nawyk. Ludzie wielkich czynów nie są supermenami; po prostu w przemyślany selektywny sposób wykształcili kilka istotnych nawyków. Po jednym. Stopniowo.
  3. Daj każdemu nawykowi wystarczająco dużo czasu. Przestrzegaj dyscypliny, aż zmiana wejdzie w krew. Wypracowanie nawyku trwa średnio około 66 dni. Gdy będziesz absolutnie pewien, że nawyk stał się drugą naturą, możesz przystąpić do pogłębiania go, albo – jeśli uznasz to za celowe – zacząć pracę nad kolejnym.

 

Jeśli identyfikujesz się z tym, co regularnie robisz, to osiągnięcia przestaną być czymś, o co musisz szczególnie zabiegać; będą wynikały z rutynowych działań, stanowiących część normalnego życia. Nie będziesz musiał szukać sukcesu. Znajdzie cię sam, jeśli tylko opanujesz sztukę wypracowania właściwych nawyków dzięki odpowiednio ukierunkowanej samodyscyplinie”.

Źródło – “Jedna rzecz – Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”, Gary Keller i Jay Papasan, Wydanie Polskie Galaktyka Sp. Z o.o. Łódź 2013

Napisz co sobie bierzesz z tej historii?

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This