Jak radzić sobie z porażkami

To szkolenie, które przeprowadziłem 10 stycznia 2022 w firmie Lloyd Properties dla całego zespołu. Warsztat trwał 2 godziny i składał się z następujących zagadnień:

  1. Czym są trudności?
  2. Jak radzą sobie z trudnościami inni?
  3. 10 wskazówek jak nie podstawiać sobie nogi?
  4. Od czego zacząć?

Jedną z uniwersalnych prawd w życiu jest to, że każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu ponieść porażkę. To normalna część ludzkiego doświadczenia, podobnie jak oddychanie. Twój rozwój jako osoby ma wiele wspólnego z tym, jak rozumiesz i wykorzystujesz trudności, z którymi się zmagasz. Niestety, dla zbyt wielu osób doświadczenie niepowodzenia odbierane jest wysoce pejoratywnie. Samo słowo porażka nabrało ogromnego negatywnego piętna. Ludzie nie chcą skupiać się na swoich niepowodzeniach, nie chcą też, aby inni dowiedzieli się o tym, że coś im się nie udało.

To jest niestety niewłaściwe podejście, ponieważ porażki tak naprawdę stanowią klucz do sukcesu. Jeśli uważasz, że porażka to coś złego, powinieneś zmienić swój sposób myślenia. Wykorzystaj niepowodzenia, które pojawiają się w Twoim życiu. Zmień swoje zdanie na temat porażki, ucz się na swoich porażkach i korzystaj z nich do wprowadzania ulepszeń, zapewniając, że niepowodzenie zawsze doprowadzi Cię do postępu.

„NAJSZYBSZYM SPOSOBEM NA SUKCES JEST PODWOJENIE ILOŚCI PORAŻEK” – THOMAS WATSON SR

 “Człowiek uczy się na błędach” brzmi często powtarzane hasło, ale kiedy przychodzi do popełnienia przez nas błędu, rzadko wyciągamy z niego wnioski.

Dlaczego tak się dzieje? Zależy to od spojrzenia na sam błąd. W wersji pesymistycznej interpretujemy błąd jako stan zagrożenia, niepożądany efekt, którego należy za wszelką cenę unikać. W wersji optymistycznej, traktujemy błąd jako okazję do rozwoju i nauki z której wyciągamy wnioski, uczymy się i idziemy na przód. To zasadnicza różnica.

“Sukces polega na kroczeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu” – Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This