Kim jest coach? Kiedy ktoś pyta mnie, “Kim jest Coach i na czym polega jego rola?” – w odpowiedzi zazwyczaj opowiadam tę krótką historię, którą znalazłem w książce “Twórcy Psychoterapii Milton H. Erickson”.

Pewnego dnia wracałem ze szkoły, kiedy obok naszej grupy, uczniów przebiegł koń bez jeźdźca, ze zwisającą uzdą. Wbiegł na wiejskie podwórze, szukając wody. Był zlany potem. Farmer nie wiedział, czyj to koń. Zebraliśmy się wokół zwierzęcia. Wskoczyłem na jego grzbiet. Ponieważ miał uzdę, ująłem wodze, powiedziałem “wio” i skierowałem go w stronę szosy.

Wiedziałem, że koń potrafi wrócić do swojego domu i że zwróci się w odpowiednim kierunku, ale ja nie wiedziałem jaki to kierunek. Koń zaczął kłusować wzdłuż drogi, ale nagle pogalopował w pole. Pociągnąłem go więc delikatnie za uzdę i zawróciłem na drogę. W końcu, około siedmiu kilometrów od miejsca, gdzie go spotkałem, skręcił na właściwe podwórze.

Farmer, jego właściciel, zapytał: “Gdzie go znalazłeś?”. Odpowiedziałem “Około siedmiu kilometrów stad”. “Skąd wiedziałeś, gdzie ma trafić?” – zapytał. Odpowiedziałem: “Nie miałem pojęcia… koń wiedział. Ja tylko pilnowałem, żeby trzymał się drogi”.

 

Źródło – Twórcy Psychoterapii Milton H. Erickson, autorstwa Jeffrey K. Zeig, W. Michael Munion, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Gdańsk 2005.

Napisz, co sobie bierzesz z tej historii?

„Pomogę urzeczywistnić Twój pierwszy krok w dokonaniu zamierzonej przez Ciebie zmiany”

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This