Współzależność

Czyli opowieści o dwugłowym Orle. Historię zaczerpnąłem z książki Jego Świątobliwości Siedemnastego Karmapy Ogjena Trinle Dordże – “Szlachetność serca – czyli jak zmieniać świat, zaczynając od siebie.”

“A zatem orzeł ten miał dwie głowy, a ponieważ każda głowa, jak wiemy z lekcji biologii zawiera mózgu. Orzeł ten miał zarówno dwie głowy, jak i dwa mózgi – lecz tylko jedno ciało. Każda z obu głów inaczej postrzegała świat i nie przejmowała się tym, co myśli druga; tak naprawdę każda z nich chciała mieć ciało tylko dla siebie i kombinowała, jak pozbyć się konkurencji.

Pewnego dnia ten, dwugłowy ptak przysiadł w pobliżu trucizny, a każda z głów dostrzegła w tym okazję, by uwolnić się od niechcianej sąsiadki. Pierwsza starała się więc nakłonić drugą, by połknęła trującą substancję, opisując jej wyśmienity smak i inne wspaniałe właściwości.

W końcu jedna z nich – jak sądzę, ta bardziej uległa – zanurzyła dziób w truciźnie i, oczywiście zatruła w ten sposób całe ciało. Głowy orła tak mocno były bowiem skupione na sobie i swej wzajemnej nienawiści, że zapomniały o reszcie ciała, które wspólnie dzieliły.

Tak właśnie się dzieje, gdy nadto pochłaniają nas nasze własne pragnienia – wtedy tak naprawdę tylko sobie szkodzimy. Sensowne życie wymaga, byśmy pamiętali o tym, że jesteśmy częścią pewnej większej całości. Co więcej biorąc pod uwagę ścisłą powszechną współzależność, możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że wszyscy dzielimy jedno życie. Mamy wprawdzie wiele głów ale to samo ciało.”

Jesteśmy od siebie współzależności. Wymieniamy się na wiedzę na doświadczenia, na uśmiech na miłe słowo, na rekomendacje. Być może warto zadać sobie kilka pytań. Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób jesteśmy ze sobą powiązani?

  • Czy ktoś chodzi do kina? Więc chodziliście po schodach, po salach i siedzieliście na siedzeniach, które wysprzątała firma naszego kolegi Rafała.
  • Czy korzystaliście z jedzenia w jednej z galerii? Wiec być może siedzieliście w przestrzeni restauracyjnej i słuchaliście szumu fontanny, którą zaprojektowała nasza znajoma Małgosia.
  • Czy któraś z pań używa kremu pod oczy? Ten krem mógł powstać i być dostępny na naszym rynku dzięki innowacyjności i środkom unijnym, które uzyskał dla firmy Sławek.
  • Czy ktoś z was używa długopisu? Czy jest na nim logo? Być może logo na nim nadrukował nasz kolega Konrad. Ale, żeby mógł je nadrukować to musiał skorzystać z usług drukarni, która jest własnością Pawła. A Paweł musiał zamówić farbę w firmie, która ją produkuje i jest własnością Adama itd.
  • Czy szukacie czegoś w Google? Kiedy wyszukiwarka wyrzuca coś czego szukacie na pierwszej stronie, jest to tam dlatego, ponieważ ktoś wcześniej zgłosił się do naszego kolegi Bartosza, a on wypozycjonował tę frazę i teraz oglądacie efekt jego pracy na monitorze swojego komputera.

“Nawet nie zdajemy sobie sprawy w jaki sposób jesteśmy ze sobą powiązani.

Zastanawiacie się być może teraz, co to ma wspólnego z naszym osobistym życiem i indywidualnymi wyborami. Otóż współzależność zawsze należy brać pod uwagę, bo pośrednio lub bezpośrednio, prędzej czy później, sami odczujemy reperkusje wszelkich swoich poczynań. Jeśli więc chcemy być szczęśliwi, siłą rzeczy musimy brać pod uwagę to, że wszystkie nasze czyny w mniej lub bardziej pośredni sposób będą wspierać lub hamować nasze indywidualne dążenie do szczęścia. Środowisko oraz ludzie, z którymi je dzielimy są źródłem naszego fizycznego i psychicznego zdrowia. Dla własnego więc dobra powinniśmy dbać o to by innym też było dobrze.

Jeśli dobrze się przyjrzeć, nie istnieje więc nic ani nikt z kim nie bylibyśmy w jakikolwiek sposób powiązani. Współzależność jest istotą rzeczywistości. Jest istotą ludzkiego życia, wszystkich naszych spraw i poczynań. Wszyscy jesteśmy bowiem połączeni i wzajemnie warunkujemy swe istnienie. Najważniejszymi spośród warunków, które decydują o naszym losie, tak naprawdę są wybory, których sami dokonujemy oraz wszelkie wynikające z nich działania.

Zasada jest prosta. Działania konstruktywne wydają rozsądne owoce, zaś destruktywne szkodzą i sieją zniszczenie.

 

Źródło historii – „Szlachetność Serca – czyli jak zmieniać świat zaczynając od siebie“, Jego Świątobliwość 17 Karmapa Ogjen Trinle Dordże. Wydawnictwo Mani Books, Poznań 2015 (przekład: Beata Stępień).

Zdjęcie pochodzi z serwisu https://pixabay.com/pl/

Napisz co sobie bierzesz z tej historii?

„Pomogę urzeczywistnić Twój pierwszy krok w dokonaniu zamierzonej przez Ciebie zmiany”

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This