5 października 2017, w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu odbyła się gala wręczania statuetek Wybitnego Polaka we Francji. Kapituła konkursu, spośród wielu kandydatur, postanowiła wybrać następujące osoby:

Michał Batory

Artysta, z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Michał Batory jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne we Francji i w Polsce z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Lodzi.

Bożena Bertaud

“Działaczka polonijna, w 2005r. założyła w swoim mieście Saint-Maur- des-Fossés „Union Franco-Polonaise IdF”, stowarzyszenie użyteczności publicznej, stawiające sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji realizując to poprzez liczne spotkania, wykłady, warsztaty, projekcje filmów, pogadanki, koncerty. Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej, czy koncertów polskich artystów. Bożena Bertaud przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Współorganizowała ekspozycje dokumentów i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną a także kilkakrotnie Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami przy licznych projektach i inicjatywach. Ponadto pomaga Domowi Dziecka „DOM” wysyłając kilkakrotnie odzież, jak również wielką wagę przywiązuje do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom defaworyzowanym.”

Alicja Stańska

Jest pierwszą i jak do tej pory jedyną Polką, która ukończyła Ecole Lesage – prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel. W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Artystka traktuje sztukę jak misję. Chciałaby swoją pracą uwrażliwić ludzi na piękno oraz unikatowy charakter rzemiosła i pracy ręcznej, a także na nieetyczne działania związane z wykorzystywaniem dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa i „narzędziem“, które Artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą.

Marcin Kokowski

Specjalista od relacji prasowych i publicznych, Marcin pracował dla grupy L’Oréal w Londynie i w Paryżu zajmując się min. międzynarodową strategią komunikacji marek luksusowych perfum. W roku 2012 Marcin założył wraz z Marjanem Denkovem markę luksusowych mebli Rue Monsieur Paris, która szybko odniosła sukces wśród krytyków designu, prasy i klienteli międzynarodowej. Ich projekty znalazły się na okładkach prestiżowych pism na całym świecie. W marcu 2015 Marcin był inicjatorem i organizatorem wraz Instytutem Polskim Polish Fashion Now, największej prezentacji polskiej mody poza granicami kraju.

Dariia Day

Dariia ma 27 lat, mieszka w Paryżu i pracuje na całym świecie. Żyje swoim marzeniem, pracuje dla największych domów mody jak Dior, Armani, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton czy Chanel. Pracowała już przy wszystkich największych pokazach mody, jej prace widnieją na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów jak Vogue, Vanity Fair, Elle czy Harper’s Bazaar. Dzięki swojemu zawodowi byla juz w Wietnamie, Japonii, Indonezji, Dubaju Los Angeles, Argentynie, a nawet na sesji do Włoskiego Vogue na Antarktydzie. Założyła również swoją markę z Jedwabnymi Poszewkami dedykowanymi urodzie, które mają bardzo dobry wpływ na stan skóry i włosów, zostały pokochane przez wiele światowych gwiazd i top modelek. W Paryżu Dariia sprzedaje swoje produkty w prestiżowym Le Bon Marche Rive Gauche, a jej produkty są wyprodukowane w Polsce.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This